Program Zdrowo jemy zdrowo rośniemy

PROGRAM „ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY”

ZAISTNIAŁ W NASZYM PRZEDSZKOLU

W roku szkolnym 2015/2016 nasze przedszkole przystąpiło do programu edukacyjno-profilaktycznego pt.” „Zdrowo jemy zdrowo rośniemy” .Program ten jest bardzo popularny wśród przedszkoli i żłobków w całej Polsce. Rozpoczynając od danych statystycznych inicjatywa objęła już 610 miejscowości ,2025 placówek oraz 159761 dzieci!!!

Autorzy tego projektu przedstawiają najnowsze, budzące niepokój wyniki badań, które wskazują, że w sposobie żywienia najmłodszych dzieci w Polsce pojawia się szereg nieprawidłowości. Prowadzą one często w konsekwencji do nadwagi i otyłości oraz wynikających z nich chorób towarzyszących. Dlatego nasze przedszkole podejmuje kampanię edukacyjną przeciwdziałającą stereotypom dotyczącym żywienia przedszkolaków.

Udział w programie jest również kontynuacją prowadzonej od dwóch lat„zdrowej kuchni przedszkolnej”, która serwuje dzieciakom niezmiennie tylko zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Priorytetowymi celami programu są m.in.. kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci, ich rodziców i pracowników przedszkoli oraz podkreślenie istotnej roli żywienia we wczesnym okresie życia.

W ramach działań edukacyjnych w naszym przedszkolu miały miejsce następujące wydarzenia:

• Podjęcie współpracy z edukatorem żywieniowym p. Martą Wojtowicz(rozpoznanie potrzeb placówki ,określenie zadań priorytetowych)
  • Analiza jadłospisów dekadowych w przedszkolu przez dietetyka
  • Kilka propozycji dietetyka dotyczących doskonalenia żywienia dzieci w placówce według najnowszych norm i zaleceń żywieniowych.
  • Zorganizowanie 18 godzinnego cyklu szkoleń dla dyrekcji ,nauczycieli oraz całego personelu przedszkola o tematyce zdrowego odżywiania. Warsztaty dla wszystkich pracowników przedszkola obejmowały następujące tematy:
  • 1. „Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci”
  • 2. „Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D”
  • 3. „Cukier w diecie - słodzimy czy nie słodzimy?”,
  • 4. „Sól w diecie. Soli do woli?”
  • 5. „Alergie na pokarm”
  • 6. „Świeża woda zdrowia doda – na pragnienie – woda”
  • 7. „Co robić, kiedy za dużo je? Otyłość.”
  • 8. „Zachęcać czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka”
  • 9. „Niejadek czy neofobia?”
  • 10. „Dzieci współtworzą swoje posiłki”
  • 11. „Jemy oczami – estetyka na talerzu”
  • 12. „Ja sam, ja sama - czego dzieci się uczą podczas posiłku"
  • 13. „Jakość produktów"

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony jest przez 5 partnerów: Fundację NUTRICIA, Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Serdecznie zachęcamy rodziców do kontynuowania zdrowego odżywiania i utrwalania dobrych nawyków zdrowotnych w domach. Inspiracji można szukać na stronie internetowej programu: www.zdrowojemy.info

Zdrowie odżywianie na wesoło…

smiley „Dobry nastrój, śmieszne minki - to zasługa witaminki!”

smiley „By żyć długo, kolorowo trzeba się odżywiać zdrowo!”

smiley„Raz marchewka, raz buraczek i codziennie nowy smaczek!”

koordynator programu w placówce „Zdrowo jemy , zdrowo rośniemy”

mgr Agnieszka Pawłowska

800_DSC01251